تبلیغات
همه چیز در 3سوت - دایره‌المعارف ازدواج موفق
چهارشنبه 23 تیر 1389

دایره‌المعارف ازدواج موفق

   نوشته شده توسط: مصطفی عسکرنژاد    نوع مطلب :مطالب خواندنی ،

نگاهی به عوامل موثر در فروپاشی ازدواج

 

همسرم دیگر اهمیتی به من نمی‌دهد، به حرف‌های من توجه نمی‌كند، او همواره از دست من ناراحت است، از وجود من احساس آرامش نمی‌كند، برایش جذابیت گذشته را ندارم و فهمیده‌ام كه واقعا مرا دوست ندارد.

اینها نمونه‌هایی از جملاتی است كه از سوی زن و شوهرهایی كه در زندگی زناشویی دچار پریشانی و اختلال شده‌اند مطرح می‌شود. زوج‌هایی كه تعدادشان روز به روز در حال افزایش است و همه به این نتیجه رسیده‌اند كه ازدواج‌شان یك اشتباه بوده است.

واقعا دلیل این تفكرات كه پس از گذران سال‌های خوش و مملو از عشق و صمیمت به سراغ زوج‌ها می‌رود، چیست؟ تقریبا 40 تا 50 درصد زوج‌ها بعد از 3، 4 سال زندگی مشترك دچار بحران روابط عاطفی شده و ادامه زندگی را كاری اشتباه می‌پندارند. همان‌هایی كه در ماه‌های اول، عشق‌شان را صمیمی‌تر از دیگران می‌دانستند و اظهار می‌كردند كه عشق و زندگی ما از جنس دیگری است، حال خود به این باور رسیده‌اند كه ازدواج امری پوچ و بی‌معنی است و ادامه زندگی مشتركشان یك خودكشی تدریجی است. به گفته دكتر آنتونلا مورتی، رئیس كلینیك روان‌پزشكی بیمارستان سن رافائل شهر میلان، سوءتفاهم و نبود شناخت آگاهانه و دو سویه از مهمترین دلایلی است كه باعث دلخوری، عصبانیت و اختلاف‌‌های عذاب‌‌آور و نهایتا فروپاشی ازدواج می‌شود. عامل اصلی كه باعث می‌شود روزهای خوش به دلواپسی، اضطراب و جنگ اعصاب تبدیل شود، سوءتفاهم‌هایی است كه از تفكر منفی سرچشمه می‌گیرد. اغلب خانم‌ها از این شكایت می‌كنند كه وقتی با شوهرم درباره مساله‌ای مهم و حیاتی صحبت می‌كنم، هیچ حرفی نمی‌زند و گهگاهی سرش را تكان می‌دهد، كاملا می‌‌دانم كه به حرف‌های من توجه نمی كند و اصلا من برایش مهم نیستم. اما واقعا سكوت به معنای عدم دوست داشتن است..

این افراد به نتیجه‌گیری‌های خود كه غالبا هم منفی است بیش از تفكرات دیگر بها می‌دهند و بر روی آن تاكید می‌ورزند. در بسیاری ازدواج‌هایی كه به طلاق منجر می‌شود، برداشت‌‌های منفی و به نوعی پیش داورانه بسیار به چشم می‌خورد. زوج‌های پریشان در برخورد با همسرشان نظیر اشخاص مضطرب و افسرده رفتار می‌كنند. باور خود را چنان حقیقی می‌پندارند كه انگار واقعا طرف مقابلشان قصد از خود راندن آنها را داشته است. این طرز تلقی‌ها چنان ادامه می‌یابد كه در بیش از 90 درصد موارد به شكست ازدواج می‌انجامد. برای از بین بردن این گونه سوءتفاهم‌ها ابتدا لازم است زن و شوهر بیش از هر چیز به تفاوت یكدیگر پی ببرند كه انگار واقعا طرف مقابلشان قصد از خود راندن آنها را داشته است. این طرز تلقی‌ها چنان ادامه می‌یابد كه در بیش از 90 درصد موارد به شكست ازدواج می‌انجامد. برای از بین بردن این گونه سوءتفاهم‌ها ابتدا لازم است زن و شوهر بیش از هر چیز به تفاوت یكدیگر پی ببرند كه آنگاه كه با درك متقابل از نیازها، احساسات و عواطف یكدیگر هیچ‌گاه تن به مشاجرات لفظی كه از سوءتفاهم‌های ناخواسته‌ منشأ می‌گیرد، نمی دهند. اكثر خانم‌ها دوست دارند شوهرشان در هنگام صحبت با آنها بیشتر از كلمات تصدیق استفاده كند تا مطمئن شوند به حرف‌های آنها توجه می‌كند و به اصطلاح گوشش با آنهاست. ولی مردان اغلب سكوت را ترجیح می‌دهند و تنها در زمانی كه می‌خواهند گفته همسرشان را تایید كنند، لب به سخن می‌گشایند. زنان در هر حالتی با جنب و جوش و حرارت صحبت می‌كنند و انتظار دارند همان‌گونه نیز همسرشان به حرف‌های آنها گوش دهد. در حالی كه مردان فقط زمانی كه با مساله‌ای اتفاق نظر دارند، ابراز احساسات به خرج می‌دهند. مردها در مقایسه با زنان بیشتر رشته كلام را قطع و اظهار نظر می‌كنند در صورتی كه زن‌ها تا پایان صحبت دیگران به انتظار می‌نشینند. از سوی دیگر زن‌ها از اینكه حرفشان قطع شود بیشتر از مردان ناراحت می‌شوند و به همین دلیل اغلب از این گله دارند كه شوهرم هیچ علاقه‌ای به گفته‌های من ندارد و مدام حرف‌های مرا قطع می‌كند.

زنان چون خودشان بسیار گرم و احساسی صحبت می‌كنند انتظار دارند شوهرشان نیز همان گونه رفتار كند و  صحبت جدی شوهر را نوعی پرخاشگری تلقی می‌كنند در صورتی كه واقعا مردان به لحاظ شخصیتی كمتر تمایل به ابراز احساسات خویش دارند.

اینها نمونه‌هایی بود از تفاوت‌های گفتاری و رفتاری زن و مرد كه در بسیاری از زوج‌ها باعث سوءتفاهم و مشكلات جدی می‌شود. نداشتن مهارت‌های لازم و طرز تلقی‌های مناسب، روابط زن و شوهر را با مشكل روبه‌رو می‌سازد. با تشدید منفی‌بینی، چشم‌انداز زن و شوهر چنان از یكدیگر تغییر می‌كند كه در برخورد با موارد بعضا ناخوشایند، پیش‌بینی‌های فاجعه انگیز می‌كنند تا جایی كه دیگر تحمل خود برای ادامه زندگی را از دست می‌دهند. برای دوری از چنین مرحله‌ای تنها راه حل ممكن شناخت افكاری است كه هر یك از زوجین در صورت بروز مساله‌ای از سوی دیگر باید به مثبت و منفی بودن آن توجه كند. طرز تلقی منفی از دیر آمدن همسر، فراموش كردن خرید مایحتاج خانه، تاریخ ازدواج، ساكت و آرام بودن در زمان ورود به منزل، عدم حضور به موقع در مهمانی... جزیی‌ترین مواردی است كه زندگی زناشویی را به شكست می‌رساند.

علاوه بر موارد گفته شده راه‌های زیادی وجود دارد تا با عمل به آنها بتوانید همسرتان را راضی و خوشحال نگه دارید. قدردان همسرتان باشید و نكته‌های مثبت زندگی با او را یادآوری كنید. به جای نقطه ضعف‌ها و نكات منفی كه در او هست و شما نمی‌پسندید، بر نقاط قوت و دوست داشتنی او توجه كنید. همین الان به آنچه همسرتان امروز برایتان انجام داده بیندیشید و از او قدردانی كنید. چنانچه این كار را انجام دهید زندگی زناشویی شما زیباتر از گذشته خواهد شد.

از همسرتان تعریف و تمجید كنید. زن‌ها هیچ‌‌گاه از شنیدن جمله تو خیلی زیبا هستی خسته نمی‌شوند. حتی زمانی كه انتظار شنیدنش را ندارند، بیشتر لذت می‌برند. گهگاهی به محل كار همسرتان تلفن زده و این موضوع را به او گوشزد كنید با یادداشتی روی میز كارش یا درون كیفش قرار دهید.

اگر سر موضوعی اصرار دارید لازم نیست با دعوا و عصبانیت حرف خود را به كرسی بنیشانید. به دور از هر گونه تعصبی این احتمال را در نظر بگیرید كه شاید پیشنهاد شما كارساز باشد پس به حرف‌های او اهمیت دهید و از پیش‌داوری و قضاوت‌های یك طرفه بپرهیزید. به جای دعوا و ایجاد بحث و جدل، او را به رستوران یا كافی شاپ دعوت كنید و سر صحبت را با او باز كنید و بدون قضاوت ذهنی در مورد رفتاری كه از او نمی‌پسندید صحبت كنید. به یاد داشته باشید كه این عنصر «غافلگیر كردن» است كه باعث به هدف رسیدن می‌شود. به طور غیر منتظره به محل كار همسرتان رفته و او را به رستورانی در آن حوالی ببرید. هر چقدر بیشتر به همسرتان در بین همكارانش اهمیت دهید در پیشبرد اهدافتان موثر خواهید بود.

 

روزنامه شرق 19/3/86